posisecretary@gmail.com     +91 93 2028 4402 Member Login
Updates:
  • 23rd Annual Conference of Paediatric Orthopaedic Society of India - Changing Trends in Paediatric Orthopaedics - Read More |    
  • 23rd Annual Conference of Paediatric Orthopaedic Society of India - Changing Trends in Paediatric Orthopaedics - Read More |    
  • 23rd Annual Conference of Paediatric Orthopaedic Society of India - Changing Trends in Paediatric Orthopaedics - Read More |    
  • 23rd Annual Conference of Paediatric Orthopaedic Society of India - Changing Trends in Paediatric Orthopaedics - Read More |    
  • 23rd Annual Conference of Paediatric Orthopaedic Society of India - Changing Trends in Paediatric Orthopaedics - Read More |    
  • 23rd Annual Conference of Paediatric Orthopaedic Society of India - Changing Trends in Paediatric Orthopaedics - Read More

Scientific Program of POSICON-2017

  • Day 1: Thursday, 26th January, 2017


    7.00 – 6.00 pm REGISTRATION
    7.00 – 8.00 am BREAKFAST
    8.00 – 1.00 pm ADVANCED WORKSHOP
    1.00 – 2.00 pm LUNCH
    2.00 – 7.00 pm BASIC WORKSHOPS (4 WORKSHOPS PARALLEL IN 4 DIFFERENT HALLS)
      Workshop 1: Trauma - Jubilee 1 Hall
      Workshop 2: Clubfoot - Jubilee 2 Hall
      Workshop 3: Tumor - Anchor Hall
      Workshop 4: Cerebral Palsy - Senate Hall
    7.00 – 8.00 pm FELICITATION OF FACULTIES (JUBILEE HALL)
    8.00 pm ONWARDS CULTURAL PROGRAM (JUBILEE HALL) & DINNER (LAWN)
  • Day 2: Friday, 27th January, 2017


    7.00 – 8.00 am BREAKFAST
    7.15 - 7.45 am MEET THE MASTERS SESSION (WITH BREAKFAST) - (30 minutes)
      Delegates will have chance to interact with faculty- one to one interaction. (20 DELEGATES ON EACH TABLE-total 10 tables)
      TABLE 1: Trauma- bone models on table
      Faculty: Shital Parikh, G. S. kulkarni, Sudhir Babhulkar
    Indian Faculty / Convener: Ajit Phadke, C. M. Badole, Govind Lahoti
    VOS Coordinators: Satish Meshram, Yogesh Salphale, Azhar Malik
      TABLE 2: CLUBFOOT
      Faculty: Shafique Pirani (bone models to arrange), Alain Dimeglio
    Indian Faculty / Convener: Alaric Aroojis, Rujuta Mehta, Samir Desai, Gowardhan Ingle,
    Sandeep Shrivastav, Rajesh Dulani

    VOS Coordinators: Samir Dwidmuthe, Piyush Dhawale, Vikram Sapre
      TABLE 3: MODERN TECHNOLOGY - LENGTHENING OVER NAIL / LRS / TELESCOPING NAIL
      Faculty: Andrew Howard
    Indian Faculty / Convener: Hitesh Shah, Sandeep Patwardhan, Ruta Kulkarni (bone models to arrange), Nikhil Challawar, Suhas Bala
    VOS Coordinators: Abdequhar Chimthanwala, Abhijeet Kadu, Amit Hadole
      TABLE 4: FELLOWSHIPS OPPORTUNITIES
      Faculty: Unni Narayanan
    Indian Faculty / Convener: Sanjay Chilbule, Abhay Gahukamble, Chirag Bhavlani, Taral Nagda
    VOS Coordinators: Alok Umre, Dilip Rathi, Prafulla Borkar
      TABLE 5: TUMOR
      Faculty: Mihir Thacker
    Indian Faculty / Convener: Shah Alam Khan (bone models and prosthesis to arrange), Prakash Chauhan
    VOS Coordinators: S. Subramanaian, R. T. Patil, Vishwanath Vinkare
      TABLE 6: OSTEOTOMIES
      Faculty: William Mckenzie
    Indian Faculty / Convener: Sanjay Saroop, Manoj Padman, Amit Nemade
    VOS Coordinators: Makarand Dhopavkar, Manoj Pahukar, Aakash Saoji
      TABLE 7: LIMB LENGTHENING
      Faculty: Sanjeev Sabharwal
    Indian Faculty / Convener: K. Sriram, K. L. Narasimha Rao, Sajedur Faruqee, Sachin Kulkarni
    VOS Coordinators: Mahendra Kale, Atul Patil, Milind Deshkar
      TABLE 8: CEREBRAL PALSY
      Faculty: Abhay Khot, Reinald Brunner
    Indian Faculty / Convener: Premal Naik, Vivek Shrivastav, Jitendra jain, Maulin Shah (to arrange videos,handouts), Badrinath Athani
    VOS Coordinators: Ganesh Pundkar, Anshul Chaddha, Gopal Rathi
      TABLE 9: SCOLIOSIS & SPINAL DEFORMITY
      Faculty: Seung woo suh, Ashok Johari, Viral Jain
    Indian Faculty / Convener: Arjun Dhawale, Shalin Maheshwari, Sajal Mitra, Ashok Lawange
    VOS Coordinators: Manoj Singrakhia, Priyesh Dhoke, Samir Kalkotwar
      TABLE 10: HIP PRESERVING SURGERIES
      Faculty: Prasad Gourineni
    Indian Faculty / Convener: Jaysampath, Atul Bhaskar, K. Venkatadass
    VOS Coordinators: Prafull Ambatkar, Prasad Aparajit, Nawaid Ahmad
    8.00 - 8.35 am FREE PAPER SESSION 1 (35 minutes) (Total 5 Papers; 5 + 2 = 7mins each)
      Conveners: Surendra Kamath (POSI), Manohar Babu (POSI)
    Chairmen: Sudhir Babhulkar, N. K. Saxena, Ashok N. Johari
    • Results of Pediatric Locking compression plate for proximal femur osteotomy and fracture fixation. - Dr Aman Singh
    • Magnetic Rod Instrumentation: Difficulties and complications in severe congenital spinal deformity. - Dr Shalin Maheshwari
    • Percutaneous excision of difficult osteoid osteomas using intra-operative CT navigation -
      Dr Venkatadass K.
    • Title: Outcomes of Cuboid Closing Wedge Osteotomy with Percutaneous Soft Tissue Release in Resistant and Relapsed Cases of Clubfoot - Dr Mohammed Harshad
    • Management of CoxaVara with Percutaneous Subtrochantric valgus Osteotomy with Mini External fixator - Dr Jaideep Dhamele
    8.35 - 8.55 am HOW DO I DIAGNOSE SESSION (20 minutes) (Total 5 Topics; 4 mins each)
      Conveners / Faculty: Anirban Chatterji, Shakti Prasad Das, Nilaykanti Das, Abhay Gahukamble, Sanjay Chilbule
    1. Pulled elbow - Anirban Chatterji
    2. Tarasal Coalition - Sanjay Chilbule
    3. Discoid Meniscus - Abhay Gahukamble
    4. Muscular Dystrophy - Nilaykanti Das
    5. Hip Impingement - Shakti Prasad Das

    Chairmen: Kiran Saoji, Hargun Sangtani, K. Sriram
    VOS coordinators: Abhijeet Deo, Parag Patil, Krishna Tiwari, Pravin agrawal
    9.00 - 9.30 am Lectures by International Faculty (28 minutes)
      Chairmen: Benjamin Joseph, Sanjay Jain (IOA Secretary), Pramod Raut
      1) Ponseti clubfoot treatment in the developing world - Can it work? Does it work? Is it worth it? - Shafique Pirani (12+2=14 minutes)
    2) Redefining malunion in paediatric fractures - Unni Narayanan (12+2=14 minutes)
    9.30 - 10.00 am INTERESTING CASES - SESSION I (24 minutes) (4 Cases; Each case 4+2 mins only)
      Conveners / Presenters: Sandeep Vaidya, Cherry Kovoor
    Moderator: Dhiren Ganjwala, Taral Nagda
    VOS Coordinators: Abhijit Fuladi, Anup Kothari, Kamlesh Jaswani, Ashish Thakur
    10.05 - 10.35 am LECTURES BY INTERNATIONAL FACULTY (28 minutes) (12 + 2 mins each)
      Chairmen: Unninaryanan, Sudhir Soni, Ashok Lawange
    1) Lessons learned in managing lower limb deformities in children - Sanjeev Sabharwal
    (12+2=14 minutes)
    2) Application of International grade Above elbow plaster / Hip spica : Shital Parikh
    (12+2=14 minutes)
    10.35 - 12.15 pm BEST PAPER SESSION (100 minutes) (10 papers; 8 + 2 mins each)
      Conveners: Atul Bhaskar, V. V. Somaraju
    Chairmen: Sanjeev Sabharwal, Arun Goel, Badrinath Athani
    VOS Coordinator: Mukesh Laddha, Pankaj Tathe, Shailesh Bijwe, Ashish Sharma
    1. Outcome evaluation of bilateral Perthes disease: Dr Kumar Amerendra Singh
    2. OUTCOMES OF COMPLEX CVJ ANOMALIES IN YOUNG CHILDREN AFTER PRE-OPERATIVE PLANNING WITH MULTIPLANAR CT RECONSTRUCTION - IS THERE A ROLE FOR 3D MODELS? : Dr. Arjun Dhawale
    3. Hip Dislocation in AMC – Do we have answer? : Dr. Hitesh Chauhan
    4. Radiological and functional outcome of metatarsophalangeal fusion for hallux valgus in cerebral palsy using cross compression screws: Chasanal Rathod
    5. Minimally Invasive Subscapularis Release : A Novel Technique & Results: Dr. Maulin Shah
    6. FATE OF GRAF’S TYPE II HIPS IN SOUTH INDIAN POPULATION: Dr. Naveenkumar Patil
    7. Medial Close Wedge Osteotomy By Lateral Approach & Fixation With A Locking Plate For Genu Valgum Correction In Adolescents: Dr Rajeev Nirawane
    8. The Need for Further Corrective Surgery in Developmental Dysplasia of the Hip (DDH): Surgical Decision-making and Practice Variability: Alaric Aroojis
    9. Management of difficult nonunion of neck femur in children with bone loss with transosseous non-vascularised fibula grafting and abduction osteotomy: Dr. Taral Nagda
    10. Results of Rodding and Impact on Ambulation and Refracture in children with osteogenesis Imperfecta: a study of 21 children: Dr. Atul Bhaskar
    12.15 - 12.55 pm POSI ORATION (40 mins)
      Topic: Life's lessons learnt in Peadiatric Orthopedics
    Orator: Dr. Ashok N. Johari
    Chairmen: Vrisha Madhuri, Alaric Aroojis
    1.00 - 1.45 pm LUNCH BREAK (45 MINUTES)
    1.45 - 2.20 pm FREE PAPER SESSION 2 (35 minutes) (Total 5 papers - Each paper 5+2=7 minutes)
      Conveners: Surendra Kamath ,Manohar Babu
    Chairmen: Gopinath Menon, M. Verma, Kirti Ramanani
    1. Surgical management of symptomatic neglected medial humeral epicondylar fractures - Our Experience: Dr Nitish Arora
    2. Change of gait pattern in hemiplegic cerebralpalsy after conservative and surgical treatment:
      Dr. Bernhard Speth
    3. Functional outcome of treatment of Gartland II and III extension type supracondylar fractures with open/closed reduction and crossed k wire fixation in paediatric age group: Dr. Anirban Chatterjee
    4. Non-vascularized free toe phalangeal transfer for symbrachydactyly: Do they grow after transfer? : Dr. Farookh Wadia
    5. Simultaneous Surgical Treatment of Congenital Spinal Deformity associated with Intraspinal Abnormailities: A Long term follow-up study: Dr. Manoj D. Singrakhia

    2.20 - 2.40 pm MY WORST CASE SESSION (20 minutes)
    (4 cases in short, 4+1 minutes each case with long-term follow up & message to the audience)
      Conveners: P. N. Gupta, Jayant Sampath, Vijay Sriram
    Presenters: Prasad Gourineni, P. N. Gupta, Jayant sampath, Vijay Sriram
    Chairmen: Dhiren Ganjwala, Yogesh Salphale, Rupesh Lodha
    VOS coordinators: Yogesh Kamdi, Gopal Kela, Nilesh Girhipunje
    2.45 - 3.15 pm LECTURES BY INTERNATIONAL FACULTY (28 minutes) (12+2 mins each)
      Chairmen (VOS): Ajit Phadke, Alaric Aroojis, Shyam Rathi
    1) Common principles and bio mechanics for planning treatment in a spastic child - Reinald Brunner (12+2=14 minutes)
    2) An Epidemic of Children’s Road Trauma - What can we do to stop it? - Andrew Howard
    (12+2=14 minutes)
    3.15 - 3.35 pm INTERESTING VIDEO SESSION I (16minutes) (4 videos; Each video is of 4 minutes 3 mins video + 1min discussion)
      Conveners: Sameer Desai, Govardhan Ingle
    Chairmen: Ramani Narsimhan, Ravi Dashputra, Ravi Bhajani
    VOS Coordinators: Nirbhay Karandikar, Sanjay Chandankhede
    3.35 - 4.05 pm LECTURES BY INTERNATIONAL FACULTY (28 min each)
      Chairmen: Ashok Johari, C. M. Badole, C. N. Kulkarni
    1) Posterior multilevel vertebral osteotomy for severe and rigid scoliosis: Seung Woo-Suh
    (12+2=14 minutes)
    2) Evolution in the Management of the spine in Children with Skeletal Dysplasia: William Mckenzie
    (12+2=14 minutes)
    4.05 - 4.35 pm DEBATE SESSION I (24 MINUTES) 1 topic 12 minutes (5minutes each presenter & 2 minutes Rebuttal)
      Conveners: Taral Nagda, Swapnil Keny
    Topics:
    1) Femur fracture in 4 year heavy built child-plaster/nail?: Premal Naik-Nail, Ramani Narsimhan-Plaster (5 mins each presenter + 2 mins rebuttal)
    2) VDRO in Perthes’ disease: Beneficial Before Extrusion / After Extrusion: Jayant Sampath - Before Extrusion, Sandeep Patwardhan - After Extrusion
    Chairmen: Wasudeo Gadegone, Ajay Duddhalwar, Thomas Palocaren
    VOS coordinators: Laghvendu Shekhar, Sagar Waze, Rajiv Chawala
    4.35 - 5.05 pm LECTURES BY INTERNATIONAL FACULTY (28 minutes) (12 + 2 mins each)
      Chairmen: Rajendra Choudhary, K. Sriram, Ramani Narsimhan
    1) Changing trends in management of pediatric bone and soft tissue tumors: Mihir Thacker
    (12+2=14 minutes)
    Ponseti Technique from French view point:
    Alain Dimeglio (12+2=14minutes)
    5.05 - 5.30 pm Bold and Beautiful SESSION (24 minutes) Each topic will have (4+2) = 6 minutes(Total 4 topics)
      Treatment methods which are off beat but innovative and giving desirable outcome - (challenging the conventional protocol) - “HATKE” PROCEDURES
    Conveners: Ruta Kulkarni, Rajiv Negandhi
    Chairmen: William Mckenzie, Shyam Rathi, Ganesh Pundkar
    VOS Coordinators: Yogesh Nakade, Vipin Raut, S. Suryawanshi
    1. Use of derotation wire for reducing rotationally unstable supracondyle fractures: K. Venkatdass
    2. Forearm deformities correction using IM nail and SS Wires: Mandar Agashe
    3. C.A. Distractor for nailing of displaced fracture of radius/ulna in children: C. N. Kulkarni
    4. Plaster technique for radial club hand: Rujuta Mehta

    5.30 - 5.55 pm HOW I DO IT SESSION?: PROCEDURES / HOW I DO IT DIFFERENTLY? (24 minutes) At least 4 procedures of 4+2=6minutes each
      Procedures or techniques which are new and may not be very popular but can benefit the audience
    Conveners: Shalin Maheshwari, Amit Nemade
    Chairmen: Sandeep Shrivastav, Sanjeev Chitanvis, Jayant Sampath
    VOS Coordinators: Khalid Jameel, Avinash Ranade, Milind Ingle
    1. Modified buttress shelf acetabuloplasty - Vivek Shrivastav
    2. Percutaneous calcaneal osteotomy - Indraneel Khusare
    3. Intraoperative glide test for assessing the release of congenital muscular torticollis -
      Amit Nemade / Shalin Maheshwari
    4. Medial open reduction for DDH - Abhay Gahukamble
    5.55 - 6.20 pm ‘NO NAP’ SESSION (24 minutes) (6 mins each)
      Chairmen: Dimuthu Tenakon, Sunil Vijaysinghe
    1) Ideal Consent: Dr. Ashutosh Apte
    2) A stitch in time saves nine (How time management is important in practice): Dr. Taral Nagda
    3) The base of the pyramid (Low margin high volume practice): Dr. Ajit Phadke
    4) Managing practice and family: Dr. Vivek Gadge
    6.30 - 7.30 pm POSI GBM (inSenate / Anchor Hall)
    8.00 pm onwards BANQUET (Jubilee hall)
  • Day 3: Saturday, 28th January, 2017


    7.00 – 8.00 am BREAKFAST
    7.15 - 7.45 am MEET THE MASTERS SESSION (WITH BREAKFAST) (30 minutes)
      Delegates will have chance to interact with faculty: one-to-one interaction
    (20 Delegates on each Table - Total 10 tables)
      TABLE 1: Trauma- bone models on table
      Faculty: Shital Parikh, G. S. kulkarni, Sudhir Babhulkar
    Indian Faculty / Convener: Ajit Phadke, C. M. Badole, Govind Lahoti
    VOS Coordinators: Satish Meshram, Yogesh Salphale, Azhar Malik
      TABLE 2: CLUBFOOT
      Faculty: Shafique Pirani (bone models to arrange), Alain Dimeglio
    Indian Faculty / Convener: Alaric Aroojis, Rujuta Mehta, Samir Desai, Gowardhan Ingle,
    Sandeep Shrivastav, Rajesh Dulani

    VOS Coordinators: Samir Dwidmuthe, Piyush Dhawale, Vikram Sapre
      TABLE 3: MODERN TECHNOLOGY - LENGTHENING OVER NAIL / LRS / TELESCOPING NAIL
      Faculty: Andrew Howard
    Indian Faculty / Convener: Hitesh Shah, Sandeep Patwardhan, Ruta Kulkarni (bone models to arrange), Nikhil Challawar, Suhas Bala
    VOS Coordinators: Abdequhar Chimthanwala, Abhijeet Kadu, Amit Hadole
      TABLE 4: FELLOWSHIPS OPPORTUNITIES
      Faculty: Unni Narayanan
    Indian Faculty / Convener: Sanjay Chilbule, Abhay Gahukamble, Chirag Bhavlani, Taral Nagda
    VOS Coordinators: Alok Umre, Dilip Rathi, Prafulla Borkar
      TABLE 5: TUMOR
      Faculty: Mihir Thacker
    Indian Faculty / Convener: Shah Alam Khan (bone models and prosthesis to arrange),
    Prakash Chauhan

    VOS Coordinators: S. Subramanaian, R. T. Patil, Vishwanath Vinkare
      TABLE 6: OSTEOTOMIES
      Faculty: William Mckenzie
    Indian Faculty / Convener: Sanjay Saroop, Manoj Padman, Amit Nemade
    VOS Coordinators: Makarand Dhopavkar, Manoj Pahukar, Aakash Saoji
      TABLE 7: LIMB LENGTHENING
      Faculty: Sanjeev Sabharwal
    Indian Faculty / Convener: K. Sriram, K. L. Narasimha Rao, Sajedur Faruqee, Sachin Kulkarni
    VOS Coordinators: Mahendra Kale, Atul Patil, Milind Deshkar
      TABLE 8: CEREBRAL PALSY
      Faculty: Abhay Khot, Reinald Brunner
    Indian Faculty / Convener: Premal Naik, Vivek Shrivastav, Jitendra jain, Maulin Shah (to arrange videos,handouts), Badrinath Athani
    VOS Coordinators: Ganesh Pundkar, Anshul Chaddha, Gopal Rathi
      TABLE 9: SCOLIOSIS & SPINAL DEFORMITY
      Faculty: Seung woo suh, Ashok Johari, Viral Jain
    Indian Faculty / Convener: Arjun Dhawale, Shalin Maheshwari, Sajal Mitra, Ashok Lawange
    VOS Coordinators: Manoj Singrakhia, Priyesh Dhoke, Samir Kalkotwar
      TABLE 10: HIP PRESERVING SURGERIES
      Faculty: Prasad Gourineni
    Indian Faculty / Convener: Jaysampath, Atul Bhaskar, K. Venkatadass
    VOS Coordinators: Prafull Ambatkar, Prasad Aparajit, Nawaid Ahmad
    8.00 - 8.35 am FREE PAPER SESSION 3 (35 minutes) (total 5 papers-Each paper 5+2=7minutes)
      Convener: Vikas Gupta, Mathew Varghese
    Chairmen: Alaric Aroojis, Sushil Vairagade, Hitesh Shah
    1. Results of non-vascularised fibular grafting in post septic gap non-union of long bones in paediatric age group: Dr. Girish Motwani
    2. OCCULT SPINAL DYSRAPHISM IN CONGENITAL SPINAL DEFORMITY: WHY IS MRI NEED OF THE HOUR? : Dr. Amit Nemade
    3. Use of Ilizarov technique in treatment of proximal femoral focal deficiency (PFFD):
      Dr. Assem Bastawisy
    4. VERTEBRAL COLUMN RESECTION IN MANAGEMENT OF ANGULAR KYPHOSIS:
      Dr. Chintan Doshi
    5. ewings sarcoma of bone – result of multimodel management of at a tertiary care centre:
      Dr vijay Deep
    8.35 - 9.20 am LECTURES BY INTERNATIONAL FACULTY (42 minutes) (12 + 2 mins each)
      Chairmen: Anil Golhar, Sushil Mankar, Shital Parikh
    1) Hip disease in CP: Is surveillance a bridge too far?: Abhay Khot (12+2=14 minutes)
    2) Do’s and don’ts in cp surgery Reinald Brunner (12+2=14 minutes)
    3) Some lessons I learnt in Paediatric Orthopaedics: Benjamin Joseph (12+2=14 minutes)
    9.20 - 9.50 am INTERESTING CASES – SESSION II (24 minutes) (4 cases; 4 + 2 min each)
      Conveners & Presenters: Swapnil Keny, Sarwar Salam
    Moderator: Alaric Aroojis, Hitesh Shah
    VOS Coordinators: Neha Godghate, Ninad Godghate, Rajesh Manwatkar
    9.55 - 10.25 am LECTURES BY INTERNATIONAL FACULTY (28 minutes) (12 + 2 mins each)
      Chairmen: Andrew Howard, Unmesh Mahajan, Anupam Hiwalekar
    1) Management of post septic AVN Hip-changing trends: Ashok Johari (12+2=14 minutes)
    2) The Pirani Clubfoot Severity Score: Why, how, and so what? : Shafique Pirani (12+2=14 minutes)
    10.25 - 10.45 am INTERESTING VIDEO/TECHNIQUE – SESSION II (16 minutes) (4 videos; 3 + 1 mins each)
      Conveners: Vivek Shrivastav, Ashish Ranade
    Chairmen: Satyajeet Jagtap, Sunil Nikose, Hitesh Shah
    VOS Coordinators: Prashant Rathi, Sumedh Choudhary, Tushar Bhure
    10.45 - 11.15 am LECTURES BY INTERNATIONAL FACULTY (28 minutes) (12 + 2 mins each)
      Chairmen: Mathew Verghese, Avinash Patil, Krishna Parate
    1) Bone tissue engineering: Vrisha Madhuri (12+2=14 minutes)
    2) Osteogenesis Imperfecta - What it means in 2017?: Andrew Howard (12+2=14 minutes)
    11.15 - 11.45 am DEBATE SESSION 2 (24 MINUTES) 1 topic 12 minutes (5minutes each presenter & 2minutes Rebuttal)
      Conveners: K. Venkatadass, V. V. Somaraju
    1) ABC in upper end femur-Operate?/ Injections? Mihir Thacker-operate, Shah Alam Khan-Injections
    2) Forearm fracture in 10 year child-conserve/operate: Vijay Shriram - conserve, Rujuta Mehta - operate
    Chairmen: Hemant Puttewar, Jaideep Sahu, Thomas Palocaren
    VOS coordinators: Sudhir Zilpelwar, V. K. Verma, Abhinav Konher, Satish Sonar
    11.45 - 12.30 pm LECTURES BY INTERNATIONAL FACULTY (42 minutes) (12+2 mins each)
      Conveners: Shafique Pirani, Nitin Kimmatkar, Azhar Malik
    1) Limping child analysis: Unni Narayanan (12+2=14 minutes)
    2) Monitoring growth in children: Alain Dimeglio (12+2=14 minutes)
    3) How to get your research work published? : Sanjeev Sabharwal (12+2=14 minutes)
    12.30 - 12.50 pm COMPLEX AND COMPLICATED SESSION (20minutes) At least 4 cases of (4+1) minutes
      Conveners: Atul Bhaskar (POSI), Rajiv Nirwane (POSI), Tushar Agrawal (POSI)
    Chairmen: Arun Goel, Anil Masand, Nilay Hande
    VOS Coordinators: Siddharth Jagtap, mohammad Faizan, Ashutosh Dabare, Pankaj Katole
    1. Sometimes hips do lie: Dr. Rajiv Nirwane and Dr. Atul Bhaskar
    2. Knee speaks the truth: Dr. Atul Bhaskar and Dr. Rajiv Nirwane
    1.00 - 1.45 pm LUNCH BREAK (45 MINUTES)
    1.45 - 2.20 pm FREE PAPER SESSION 4 (35 minutes) (total 5 papers-Each paper 5+2=7minutes)
      Conveners: Vikas Gupta, Mathew Varghese
    Chairmen: Abhay Khot, V. V. Somaraju, Hitesh Shah
    1. Distal femoral extension osteotomy & patellar tendon advancement in the management of crouch gait in children with cerebral palsy : Dr. Maulik Patel
    2. TREATMENT OF OSTEOID OSTEOMA WITH CT GUIDED RADIOFREQUENCY ABLATION IN 14 CHILDREN: DR. CHINTAN DOSHI
    3. Hip dysplasia in children with cerebral palsy – a single Indian tertiary care centre experience:
      Dr. Jerry George
    4. INTRAFOCAL PIN REDUCTION TECHNIQUE FOR DISPLACED IRREDUCIBLE DISTAL THIRD BOTH BONE FOREARM FRACTURE IN CHILDERN: Dr. Sayim Hassan Wani
    5. Single Event Multi Level Release In Cerebral Palsy: Dr. Sarwar Ibne Salam
    2.20 - 2.40 pm OLD AND STILL GOLD SESSION (20 minutes) Each topic 4+1 minutes = 5 minutes
      Conveners: Mandar agashe, Ranjeet Deshmukh, Kirti Ramnani
    This session includes those surgical procedures or implants which exist since many years and still has useful indications
    Chairmen: Mihir Thacker, Sanjay Sonawane, Sudhir Regundwar
    VOS Coordinators: Kuldeep Deshpande, Aniruddha Wargantiwar, Pradeep Barad
    1. Serial casting for Spinal Deformities: Arjun Dhawale
    2. Fixator assisted deformity correction: Dhiren Ganjwala
    3. Recon. plate for growth modulation: Amarinder
    4. Enders nailing for pediatric long bone fractures: Premal Naik

    2.45 - 3.15 pm LECTURES BY INTERNATIONAL FACULTY (28 minutes) (12 + 2 mins each)
      Chairmen: Prasad Gourineni, Sanjay Deshpande, Ramchandra Deoghare
    1) The lower extremity in Skeletal Dysplasia - New Trends in Management: William Mckenzie
    (12+2=14 minutes)
    2) Changing trends in management of hip-SCFE, PERTHES: Madhu (12+2=14 minutes)
    3.15 - 3.35 pm QUIZ
      Brain storming, update and brush up your knowledge
    Conveners: Maulin Shah, Kamlesh devmurari, Jaideep Dhamele, Chasnal Rathod
    VOS Coordinators: Nilesh Joshi, Rakesh Sangat, Parag Raut, Prashant Parate, Sandesh Thete, Bhavesh Barde, Sandeep Agarwal, Rahul Sakhare
    3.40 - 4.00 pm “NO NAP” – SESSION II (18 minutes) 6 minutes each talk no discussion
      Chairmen: Shailaesh Deshmukh, Yogesh Deshmukh, Indranil Khusare
    1) How to tackle a crying child in busy OPD: Sandeep Patwardhan
    2) Ergonomics in Orthopaedic Practice: R. M. Chandak
    3) Handling an unexpected medical outcome: G. S. Kulkarni
    4.15 - 4.45 pm SACH KA SAMANA (FACING THE REALITY) - PATIENT COUNSELLING SESSION (30 minutes)
      A look in the Mirror- A never before event in POSICON
    Conveners: Rujuta Mehta, Tushar Agrawal, Kapil Gangwal, Viranchi Vaidya, Ravi Bhajani,
    Neha Godghate

    (How do I counsel the relatives-for difficult paediatric problems- Example:- acting by two of our own POSI colleagues one will act as consultant & other will act as patient’s relative . this should bring some humor & interest in the audience - A slide of that particular disease should be projected during the act.
    Chairmen: Rajesh Sawarbandhe, Ashish Sharma, Raju Badwaik
    VOS Coordinators: Samir Chepurwar, Vilas Ingle, Sanjay Bhajipale, Manoj Raut, Harish Gidwani

    INSTRUMENT / IMPLANT GALLERY: Instruments / implants which were used in past-historical development, and newer implants / instrument which delegates have designed will be displayed in the Gallery throughout the conference from 26th to 28th January.
    Conveners: Sumedh Chaudhary, Anshul Chaddha, Piyush Dhawale, Ninad Godghate, Alok Umre, Amol Kadu, Alankar Ramteke,
    Priyesh Dhoke.

    X-RAY GALLERY (COMPETITION SESSION): X-rays are invited from delegates and faculties and will be displayed in gallery throughout the conference from 26th to 28th January. Contributors name and institute’s name will be displayed below the Xray.
    Conveners: Sumedh Chaudhary, Anshul Chaddha, Piyush dhawale, Ninad Godghate, Alok Umre, Amol Kadu, Alankar Ramteke,
    Priyesh Dhoke